עולמות מקבילים - מרקם הוצאה לאור

עולמות מקבילים

עולמות מקבילים - סיפור מטאפיסי על אינסוף מציאויות חלופיות
אריה יעקב לייב
Parallel Worlds
Arie Y. Leib
פרטי ההוצאה:
מס' עמודים: 186
שנת הוצאה: כתיבת מקור, 2006
מחיר קטלוגי: 74 ₪
מחיר שלנו: 59 ₪

ספר יוצא דופן בתוכנו ונדיר ביופיו הספרותי המחבר יחדיו את תורת הקוונטים המודרנית עם מסרי התקשור של סת. המחבר חוקר את ההקבלות בין שתי התפיסות, המדעית והמטאפיזית, ומפגיש אותן לא רק ברמה העיונית המופשטת אלא בסיפור אהבה מרגש המתקיים במקביל במספר ממדים.

הספר טווה מעין מיתולוגיה פרטית מתוך הזדהות עם דמויותיהם של אורפיאוס המשורר האלוהי, שחרזדה מספרת האגדות ורזיאל, המלאך אנין הביטוי, שאהבתו חובקת כל. אהבתם של בני הזוג עדן וענבל משקפת בראי אישי רב עוצמה את המפגש בין הדמויות הארכיטיפיות של אורפיאוס ואורידיקה ואת הדרך שבה אידיאות מטאפיזיות מופיעות בלבוש בשר ודם במציאות הארצית, בפסיכולוגיה האנושית ובתופעות יסוד של החומר עצמו.

תורת היחסות של איינשטיין חוללה מהפכה גדולה לאחר שלוש מאות שנה שבהן שלטה בכיפה התפיסה המכאנית של ניוטון. תורת הקוונטים חוללה תוך כמה עשרות שנים מהפכה מדעית נוספת, עמוקה אפילו מזו של איינשטיין. איינשטיין הראה שחומר הוא אנרגיה כלואה. תורת הקוונטים הציגה לראשונה את אופייה ההסתברותי של המציאות ואת התלות שבין חומר לתודעה. אך רק סת מאפשר לנו להתוודע להקשר המטאפיזי המלא שבתוכו המוזרויות הקוונטיות מקבלות פשר ומובן:

"למדע חסרה המטאפיזיקה שתסביר מאין הכוח המסתורי הזה של התודעה ליצור מציאות. כל משמעות היא תלויית הקשר ולכן ללא הקשר הולם "הקוריוז" הקוונטי המשונה הזה נשאר תלוש, מיותם ותמוה – אמנם מפליא, אך סתמי במידה רבה. סת מציע את ההקשר המטאפיזי הרחב שבתוכו המוזרויות של תורת הקוונטים מוצאות את ההיגיון הפנימי שלהן ומקבלות את מלוא משמעותן. כך למשל, את שניות הגל-חלקיק מסביר סת כביטוי הפיזיקלי החומרי של שתי תכונות בתודעה. האחת, הייחודיות האינדיווידואלית של כל ישות או יחידת תודעה. השנייה, 'האחווה' או האחדות שבין כל יחידות התודעה בשדה התודעה המאוחד של כל-היש".

הספר מציג את ההתקדמות המהפכנית בתחומי מדע הפיסיקה והקוסמולוגיה של המאה הקודמת בהתמקדו במשמעות הרוחנית של תמונת העולם החדשה – המעבר מיקום נצחי המכיל גלקסיה אחת ליקום המכיל מליארדי גלקסיות, שנולד במפץ הגדול וכפי הנראה יגיע לסופו בזמן זה או אחר.

למעשה, התיאוריה הקוונטית מציגה יקום גדול מזה לאין שיעור, רב ממדי, ומעלה את ההשערה שקיימים אינסוף עולמות מקבילים, מציאויות חלופיות, הסתברותיות, שבהם מתממשות כל האפשרויות. השערה זו עומדת גם במרכז המטאפיזיקה של סת. הספר חוקר השערה זו ומציג את דרך הנפתולים שבה המדע נאלץ להגיע אליה. תרומתו החיונית של סת היא בהציגו את ההשלכות הפסיכולוגיות ורוחניות שיש להשערה זו על חיינו וכיצד היא עשויה לפתוח לנו איכות קיום חדשה לגמרי. ברמה העיונית, יש חשיבות רבה לתיקון המוצע על ידו למכאניות שעדיין קיימת בתורה הקוונטית כפי שהיא מובנת על ידי המדע:

"תורת הכאוס ותורת הקוונטים מציגות בדרך מתמטית ומדעית מבריקה את ההיבט האחדותי והיצירתי של היקום. ובכל זאת, כפי שמשתמע מדברי סת, התיאוריות המדעיות האלו עדיין מציגות יקום מכאני ולא יקום יצירתי אמיתי, כי הן שוללות את המשמעות העמוקה של הרצון כביטוי ייחודי של תודעה. יש צורך לתקן אותן באמצעות מונח מפתח חשוב של סת, 'הגשמת ערכים'.

"רק אם נתייחס אל היקום כאל יצירת אמנות חיה של אמן וירטואוז בעל דמיון נטול עכבות, נוכל לגלות את משמעותו. היקום כ'מכונה אינטליגנטית' לעולם לא יחבר אותנו לערך האמיתי שיש לו עבור הנשמה הקוסמית שיצרה אותו. הוא הגילוי שלה, החלום שהיא חולמת, החיפוש שלה אחרי עצמה, המסע המקודש שלה אל עצמה. לכן, יצירה זו איננה משוללת ערך מוסרי. היא ביטוי של אהבה".

ובכן, אפשר למצוא בספר זה מאמר מדעי על המוזרויות של תורת הקוונטים, פנטסיה ארכיטיפית על אורפיאוס, המשורר המיתולוגי, וידוי אישי על אהבה ומוות דרך דמותה של שחרזדה, ניתוח המסרים של סת ושל המלאך רזיאל – אכן, כל אלו, אך גם מרקם הולוגרפי, רב-השתקפויות, שבו כל שכבות התודעה האלו מחוברות זו לזו בקשרי גורל סמויים, בדרמה שמעבר לזמן – כאשר המסר המופשט קורם דמות ויוצר עלילה והשלם, כדרכו, עולה על סכום חלקיו.

בשפה שהיא לעתים משעשעת, לעתים פיוטית, לעתים אנליטית מדעית, דמויות אלו ואחרות מהדהדות אחת לתוך השנייה ומעניקות משמעות חדשה, פנימית, למושגי מפתח בתורת הקוונטים ובקוסמולוגיה, כמו  'שניות גל-חלקיק', 'אנרגיית הריק', 'השפעת הצופה על התצפית', 'ריבוי עולמות', 'התפשטות היקום' ו'המפץ הגדול'.

היקום שהמדע המודרני מתאר הוא עצום ממדים, אך דומה שהוא רק מחריף את תחושת הבדידות המטאפיזית של האדם בחלל העמוק, האינסופי, של אוקיינוס הכוכבים. מה משמעותו של היקום עבור הלב האנושי או בנוסח אחר, האם יש ליקום לב? זו השאלה המדריכה את מחקרו של המחבר לא רק כשאלה מדעית אלא כחידה קיומית אישית, הזועקת בחשאי מעומק הווייתו.

בסיפור המטאפיזי הרב-ממדי הנחשף בהדרגה ב'עולמות מקבילים', הגיבור מבין שמאבקו האישי לאחות את שברי לבו הוא חיפוש עתיק, מקודש, של האל החי, כל-היש, החולם האוניברסלי, הלומד דרכו את אמנות המימוש כדי להגשים אהבה מוחלטת. כמו אורפיאוס בשעתו, הוא נכנס אל השאול כדי ללמוד על נצחיות החיים.

הצחוק והדמע, השכל והלב, המופשט והחושני, הריאלי והפנטסטי, החלום וההקיץ, נכרכים יחד בין דפים אלו, כמו ענפי עץ, כדי ליצור סיפור מופלא ועוצר נשימה של מסע בנבכי הזמן לצורך ריפוי והתרחבות התודעה.

ניתן ליצור קשר עם המחבר בדוא"ל: lev133@walla.com