התמקדות – מרקם הוצאה לאור

התמקדות

התמקדות
פרופ' יוג'ין ט. ג'נדלין
Focusing
Eugene T. Gendlin, Ph.D.
פרטי ההוצאה:
מס' עמודים: 176
שנת הוצאה: בלועזית- 1978, בעברית- 2001
מחיר קטלוגי: 74 ₪
מחיר שלנו: 65 ₪
הוסף לסל

פסיכולוגיה רוחנית, ריפוי גוף נפש. הספר התמקדות מתווה שיטה רבת עוצמה לטיפול עצמי ושינוי עצמי, המתבססת על ההנחה שבעיותינו קיימות ברובד עמוק של גופנו, וברובד זה הן גם ניתנות לשינוי. תפיסה זו עלתה מתוך מחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו על ידיפרופ' ג'נדלין ועמיתים, שבו זיהו את המרכיב הפעיל בטיפולים פסיכולוגיים של מטופלים "מצליחים".

התמקדות היא טכניקה פשוטה ובעלת עוצמה של פיתוח מודעות עצמית לתחושות גופניות בעלות משמעות, המביאות לריפוי מן הפנים. זהו תהליך המבוסס על הקשבה ייחודית ל"תחושות מורגשות" שאנו חשים בחיי היומיום. תחושות הגוף הן הזמנה של הגוף להיכנס לרובד החוויה, כדי לקבל מידע נוסף ולהפוך אותן לכלי יעיל בהבנה פנימית המובילה לתחושת הקלה פיזית. מימוש ויישום תהליך ההתמקדות בחיי היומיום ובעבודה טיפולית, מאפשרים ריפוי ומפתחים אקלים של כבוד, ריפוי והזנה. למזג עם החומר הקיים.

התמקדות היא תהליך פנימי טבעי המאפשר גישה ישירה לידיעה גופנית וניתן לפתח אותה באמצעות אימון. היא מורכבת משש תנועות פנימיות הפשוטות ליישום, שבהן אנו באים במגע עם תחושה מורגשת (דרכו של הגוף לחוש מצב מסוים), המובילה לתחושת הקלה והרפיית מתח עמוקה. לאחר שמצאנו נקודת כניסה זו, נוכל לשהות בה כדי לפעול עמה הדדית. כאן עולה תובנה המצביעה על הדרך לשינוי וריפוי הוליסטי.

ההתמקדות מסייעת לטיפול-עצמי בבעיות קלות ומורכבות כאחד: היא משפרת את הפעילות החיסונית של הגוף; מורידה רמות של דיכאון וחרדה ומחזקת את הקשר לגוף; עוזרת להתמודד עם פחדים וכעס; יעילה בשחרור מצבי לחץ, בהגדרת בעיות ובקבלת החלטות; תומכת בהעצמה אישית ובמודעות עצמית; משפרת תקשורת אישית ובין-אישית; מפתחת את האינטואיציה והיצירתיות בחיי היומיום. נוסף על היותה אפקטיבית בפני עצמה, רב ערכה גם כשהיא מצטרפת למגוון שיטות פסיכותרפיה, ביופידבק ומדיטציה, ויש לה יישומים בתחום החינוך והניהול הארגוני – היא מעשירה ומעמיקה גישות אלה ומשתלבת בהן.

בנוסף, הספר כולל מדריך להקשבה, החיונית כל כך לתקשורת אישית ובין אישית, הנחיה לניהול קבוצות המתמקדות בצוותא, וחזון לחברה שפויה שבה אנו יכולים להתייחס לעצמנו ולאחרים ללא תוויות מגבילות.

לאחרונה, תכני ההתמקדות הפכו פופולריים ביותר בארצנו וקמו קבוצות עבודה רבות המאפשרות לכל אחד להתנסות בדרך ייחודית זו.

המלצות

"תוך מילוי ההוראות שבכתב היד עשיתי מאמץ ניסיוני ראשון להתמקד – ומצאתי מכרה זהב! התהליך עורר אצלי תובנה אישית מדהימה, מיזוג פתאומי של ידיעה שכלית ו"תחושת בטן". תפנית זו שחררה בי מתח שלא הייתי מודעת לו אלא במעומעם. באופן מוזר חשתי עצמי קלילה, משוחררת ומלאת שמחה, כאילו הוסרה מעלי מעמסה נושנה." – מרילין פרגוסון מתוך ההקדמה לספר.

"ספר מקורי, מרגש וחדשני." – קארל רוג'רס Ph.D.

"מדריך נפלא לתרפיה עצמית. זהו כלי שלא יסולא בפז." – Brain-Mind Bulletin

תגובות

"כאדם מן השורה הטלתי ספק באשר ליכולתי להבין את הספר, ציפיתי להסברים קליניים. להפתעתי, זה היה בדיוק ההפך. התמקדות, כתוב כך שכל אחד יכול להבין, והוא נותן הדרכה למצוא באופן הוליסטי את מקור הפחדים, החרדה והשליליות. הוא מכוון את הקורא למקום שבו הוא יכול לשבת ולהקשיב לדיבורו של הגוף, המעלה תובנות על מקורה של בעיה כלשהי. אני ממליץ עליו כשיטה מצוינת ליצור קשר עם רגשותינו ולשנות את אלה החוסמים את זרימת האנרגיה שלנו."

"אוצר קטן ושיטה גדולה לניקוי ושחרור רגשות שליליים. התמקדות היא הליך פשוט שיכול לגרום לנו להרגיש טוב יותר בכל זמן ובכל מקום."